اشکال و مزایای بهداشتی ترک و کشیدن سیگار

 1. صفحه اصلی
 2. اشکال و مزایای بهداشتی ترک و کشیدن سیگار
smoking
 • چه مواد شیمیایی مضر دود سیگار را شامل می شود؟
 • برخی از مشکلات بهداشتی ناشی از سیگار کشیدن چیست؟
 • خطر ابتلا به دود سیگار کشیدن برای افراد غیر سیگاری چیست؟
 • آیا سیگار کشیدن اعتیاد آور است؟
 • آیا محصولات توتون و تنباکو مانند تنباکو بدون دود یا تنباکو لوله، مضر و اعتیادآور هستند؟
 • آیا فقط یک سیگار در روز مضر است؟
 • مزایای فوری سلامت ترک سیگار چیست؟
 • مزایای سلامتی دراز مدت برای ترک سیگار چیست؟
 • آیا ترک سیگار خطر ابتلا به سرطان را کاهش می دهد؟
 • آیا برای کسی که مبتلا به سرطان است ترک سیگار مهم است؟
چه مواد شیمیایی مضر ، دود سیگار را شامل می شود؟
دود سیگار شامل بسیاری از مواد شیمیایی است که برای هر  سیگاری و غیر سیگاری مضر است. تنفس حتی یک دود سیگار می تواند مضر باشد.
از بیش از ۷۰۰۰ مواد شیمیایی در دود سیگار، حداقل ۲۵۰ مورد مضر هستند، از جمله هیدروژن سیانید ، مونوکسید کربن و آمونیاک
از میان ۲۵۰ ماده شیمیایی شناخته شده مضر در دود سیگار، حداقل ۶۹ می تواند باعث سرطان شود. این مواد شیمیایی باعث سرطان عبارتند از:
    استالدئید
آمین های معطر
آرسنیک
بنزن
بریلیم (یک فلز سمی)
بوتادین (یک گاز خطرناک)
کادمیوم(یک فلز سمی)
کروم (یک عنصر فلزی)
کومن
اکسید اتیلن
فرمالدئید
نیکل (یک عنصر فلزی)
پولونیوم ۲۱۰ (عنصر شیمیایی رادیواکتیو)
هیدروکربنهای چند حلقه ای معطر (PAHs)
نیتروزامین های خاص توتون
وینیل کلراید
برخی از مشکلات بهداشتی ناشی از سیگار کشیدن چیست؟
سیگار کشیدن علت اصلی مرگ زودرس و است. سیگار کشیدن سیگاری  و قرار گرفتن در معرض دود سیگار باعث مرگ ۴۸۰،۰۰۰ مرگ زودرس در ایالات متحده می شود از این مرگ و میر های زودرس، حدود ۳۶٪ از سرطان، ۳۹٪ از بیماری های قلبی و سکته مغزی و ۲۴٪ از بیماری های ریوی هستند مرگ و میر در میان سیگاری ها حدود سه برابر بیشتر از افرادی است که هرگز سیگار نکشید
 سیگار کشیدن باعث سرطان ریه، مری، حنجره، دهان، گلو، کلیه، مثانه، کبد، پانکراس، معده، گردن رحم، کولون و رکتوم و نیز لوسمی میلوئید حاد می شود .
سیگار کشیدن همچنین باعث بیماری قلبی، سکته مغزی، آنوریسم آئورت (یک باله بالون مانند در یک شریان قفسه سینه)، بیماری مزمن انسدادی ریوی (COPD) ( برونشیت مزمن و آمفیزم )، دیابت ، پوکی استخوان ، آرتریت روماتوئید، انحطی ماکولا مربوط به سن و آب مروارید و علائم آسم را در بزرگسالان بدتر می کند. افراد سیگاری در معرض خطر ابتلا به پنومونی ، سل ، و سایر عفونت های هوائی هستند .علاوه بر این، سیگار کشیدن موجب التهاب و اختلال در عملکرد سیستم ایمنی می شود .
از دهه ۱۹۶۰، خطر ابتلا به سیگار کشیدن در معرض ابتلا به سرطان ریه یا COPD در مقایسه با افراد غیر سیگاری افزایش یافته است، هرچند تعداد سیگار مصرف شده در هر سیگاری کاهش یافته است . در طول زمان نیز تغییرات در نوع سیگاریهای مبتلا به سرطان ریه رخ داده است – کاهش کارسینوم سلول سنگفرشی، اما افزایش قابل توجهی در آدنوکارسینوم ها . هر دوی این تغییرات ممکن است به دلیل تغییرات در طراحی و ترکیب سیگار، نحوه چگونگی درمان توبام و نحوه سیگار کشیدن سیگار و سموم موجود در آن باشد .
 سیگاری حامله در معرض خطر سقط جنین، داشتن حاملگی خارج از رحم ، زایمان زودرس و کم وزن به هنگام تولد نوزاد، داشتن فرزندش با شکاف شکم است . زنانی که در حین و بعد از حاملگی سیگار می کشند خطر مرگ نوزاد را از سندرم مرگ ناگهانی نوزاد افزایش می دهد. مردان سیگاری در معرض خطر بیشتر اختلال نعوظ هستند .
خطر ابتلا به دود سیگار کشیدن برای افراد غیر سیگاری چیست؟
سیگار دوم همچنین دود سیگار محیطی، سیگار کشیدن غیر مجاز و سیگار کشیدن غیر فعال نامیده می شود.
آژانس حفاظت از محیط زیست ایالات متحده، برنامه ملی سم شناسی ایالات متحده، جراح عمومی ایالات متحده و آژانس بین المللی تحقیقات سرطان، دود دوم را به عنوان سرطان زا شناخته شده انسان (عامل سرطان عامل)  طبقه بندی کرده اند. تقریبا ۷،۳۰۰ مرگ و میر ناشی از سرطان ریه هر ساله در میان افراد غیر بزرگسال بالغ در ایالات متحده به علت قرار گرفتن در معرض دود دوگانه  رخ می دهد. تخمین می زند که زندگی با سیگار کشیدن، احتمال ابتلا به سرطان ریه را به میزان ۲۰ تا ۳۰ درصد افزایش می دهد .
دود سیگاری باعث ایجاد بیماری و مرگ زودرس در بزرگسالان و در  کودکان باعث بی خوابی می شود ، قرار گرفتن در معرض دود دوم، راه های هوایی را تحریک می کند و اثرات مضر آن بر روی قلب و عروق خونی افراد است. این خطر ابتلا به بیماری قلبی را با حدود ۲۵ تا ۳۰٪ افزایش می دهد . در ایالات متحده، قرار گرفتن در معرض دود دوم، تخمین زده می شود که در هر سال حدود ۳۴۰۰۰ مرگ و میر ناشی از بیماری های قلبی ایجاد شود . قرار گرفتن در معرض دود سیگنال همچنین خطر سکته مغزی را ۲۰ تا ۳۰ درصد افزایش می دهد . زنان باردار در معرض دود دوم قرار می گیرند در معرض خطر ابتلا به یک کودک با کاهش اندک وزن هنگام تولد هستند.
کودکان مبتلا به دود سیگنال در خطر افزایش SIDS، عفونت گوش، سرماخوردگی، پنومونی و برونشیت هستند. قرار گرفتن در معرض دود دوم نیز می تواند میزان و شدت علائم آسم را در کودکان مبتلا به آسم افزایش دهد. در معرض قرار گرفتن در معرض دود دوم، رشد ریه های کودکان را کاهش می دهد و می تواند موجب سرفه، خفگی و احساس نفس بکشد.
آیا سیگار کشیدن اعتیاد آور است؟
سیگار کشیدن بسیار اعتیاد آور است. نیکوتین مواد مخدر است که عمدتا مسئول اعتیاد فرد به مواد مخدر، از جمله سیگار است. اعتیاد به سیگار و دیگر محصولات تنباکو که باعث ایجاد نیکوتین می شود شبیه اعتیادی است که از طریق مصرف مواد مخدر مانند هرویین و کوکائین تولید می شود  . نیکوتین به طور طبیعی در گیاه توتون موجود است. اما شرکت های دخانیات عمدا سیگار طراحی می کنند تا نیکوتین به اندازه کافی برای ایجاد و حفظ اعتماد به نفس باشد.
 نیکوتین به داخل جریان خون از طریق پوشش دهان و ریه ها جذب می شود و طی چند ثانیه به مغز می رود. مصرف ، پوسیدگی های مکرر و عمیق تر دود سیگار باعث افزایش مقدار نیکوتین جذب بدن می شود.
آیا محصولات توتون و تنباکو مانند تنباکو بدون دود یا تنباکو لوله، مضر و اعتیادآور هستند؟
بله تمام اشکال تنباکو مضر و اعتیاد آور هستند هیچ محصول تنبلی ایمن وجود ندارد.
 • دخانیات بدون سیگار کشیدن : تنباکو بدون سیگار نوعی تنباکو است که سوخته نیست. این شامل تنباکو ، تف کردن تنباکو، شیب، جویدن، اسطوخودوس و تنفس است.
 • سیگار : این شامل سیگارهای برتر، سیگارهای فیلتر شده (LFCs) و سیگاریل ها می باشد. LFC ها به سیگار شباهت دارند، اما هر دو LFC و سیگاریلوس ممکن است طعم اضافه شده برای افزایش تجدید نظر به جوانان و بزرگسالان جواناست. اکثر سیگارها عمدتا از یک نوع تنباکو تشکیل میشوند و دارای یک بسته بندی توتون و تنباکو هستند. مطالعات نشان داده اند که سیگار دارای مقادیر بالاتری از مواد شیمیایی سمی است.
 • سیگار کشیدن باعث ایجاد سرطان حفره دهان، حنجره، مری و ریه می شود. همچنین ممکن است باعث ایجاد سرطان پانکراس شود. علاوه بر این، افراد سیگاری ، کسانی که در معرض استنشاق هستند، در معرض خطر ابتلا به بیماری های قلبی و سایر انواع بیماری های ریه هستند.
 • بیدس : یک بیدی یک سیگار طعم دار ساخته شده توسط نورد تنباکو در برگ خشک شده از درخت تاندو است که بومی هند است. استفاده از Bidi با حملات قلبی و سرطان دهان، گلو، حنجره، مری و ریه همراه است.
 • کرتکس : یک کراتک سیگار ساخته شده با مخلوطی از تنباکو و میخک است. کرم کرم کرم با سرطان ریه و سایر بیماری های ریه مرتبط است.
آیا فقط یک نخ سیگار در روز مضر است؟
هیچ سطح ایمنی در  سیگار کشیدن وجود ندارد. سیگار کشیدن فقط یک نخ سیگار در طول روز ، در طول زندگی می تواند باعث سرطان های مربوط به سیگار (ریه، مثانه، و پانکراس) شود.
مزایای فوری سلامت ترک سیگار چیست؟
مزایای فوری سلامت ترک سیگار بسیار مهم است:
 • ضربان قلب و فشار خون که در هنگام مصرف سیگار غیر طبیعی هستند، شروع به بازگشت به حالت عادی می کنند.
 • در عرض چند ساعت، سطح مونوکسید کربن در خون شروع به کاهش می کند. (مونوکسید کربن توانایی خون برای حمل اکسیژن را کاهش می دهد.
 • ظرف چند هفته، افرادی که ترک سیگار را تجربه کرده اند، گردش خون را بهبود می بخشد، خلط کمتری تولید می کنند و اغلب سرفه نمی کنند.
 • در طی چند ماه از ترک، مردم می توانند بهبود قابل توجهی در عملکرد ریه انتظار داشته باشند.
 • در طی چند سال از ترک، مردم خطر ابتلا به سرطان، بیماری های قلبی و سایر بیماری های مزمن را نسبت به کسانی که به سیگار ادامه می دهند، پایین می آورند.
مزایای سلامتی دراز مدت برای ترک سیگار چیست؟
ترک سیگار باعث کاهش خطر ابتلا به سرطان و بسیاری از بیماری های دیگر مانند بیماری های قلبی و COPD می شود.
افراد سیگاری که سیگار را قبل از ۴۰ سالگی ترک کرده اند، احتمال می دهند که حدود ۹۰ درصد از مرگ و میر ناشی از بیماری های مرتبط با سیگار کشیدن را داشته باشند، و کسانی که در سن ۴۵ تا ۵۴ سالگی سیگار را ترک می کنند احتمال داشتن  آنها را به حدود دو سوم می رسانند .
صرف نظر از سن افراد سیگاری ، افرادی که سیگار را ترک کرده اند، در امتداد زندگی به میزان قابل ملاحظهای در مقایسه با افرادی که سیگار می کشند، عمر شان افزایش می یابد.
همچنین مطالعه ای که به دنبال گروهی از افراد بالای ۷۰ ساله و طی ۷ ساله  انجام شد نشان داد که حتی افراد سیگاری که سیگار را در ۶۰ سالگی ترک کردند خطر مرگ و میر کمتری نسبت به افرادی که سیگار می کشند دارند.
آیا ترک سیگار خطر ابتلا به سرطان را کاهش می دهد؟
بله ترک سیگار باعث کاهش خطر ابتلا به سرطان و سایر بیماری های ناشی از سیگار می شود. اگرچه هیچ وقت دیر نیست که از مزایای ترک سیگار  استفاده شود،
خطر مرگ زودرس و احتمال ابتلا به سرطان مربوط به سیگار کشیدن و مرگ و میر بستگی به عوامل بسیاری دارد، از جمله تعداد سالهای یک فرد دودی، تعداد سیگارهای در روز و سن شروع سیگار کشیدن بستگی دارد.
آیا برای کسی که مبتلا به سرطان است ترک سیگار مهم است؟
 برای بیماران مبتلا به برخی از سرطانها، ترک سیگار در زمان تشخیص ممکن است خطر مرگ را ۳۰ تا ۴۰ درصد کاهش دهد. برای کسانی که جراحی، شیمی درمانی و یا سایر روش های درمان را استفاده می کنند، ترک سیگار کمک می کند تا توانایی بدن برای بهبودی و پاسخ به درمان را بهبود بخشد. همچنین خطر ابتلا به پنومونی و نارسایی تنفسی را کاهش می دهد .
آواتار

مدیر سایت

نویسنده از:  ۱۳۹۶-۰۶-۰۳