سرماخوردگی یا آنفولانزا؟

  1. صفحه اصلی
  2. سرماخوردگی یا آنفولانزا؟
cold3030
سرماخوردگی یا آنفولانزا؟ چگونه تشخیص بدهیم
علائم
سرماخوردگی
درمان سرد
پیشگیری سرماخوردگی
سرماخوردگی
درمان آنفلوانزا
جستجوی کمک
بررسی اجمالی
بینی شما چسبیده است، گلویتان خیس است آنفولانزای است یا سرما خوردگی ؟ نشانه ها می توانند همپوشانی داشته باشند، بنابراین تا زمانی که دکتر شما یک آزمایش سریع آنفلوانزا انجام ندهد خودتان نتیجه گیری نکنید. در اینجا برخی از دستورالعمل های اصلی برای گفتن تفاوت بین علائم سرماخوردگی و آنفلوآنزا وجود دارد و اگر یکی از این عفونت ها را دارید، چه کاری انجام دهید.
علائم
چگونه تفاوت را تشخیص بدهیم
ویروس ها ، سرماخوردگی و آنفلوآنزا را ایجاد می کنند. هر دو عفونت تنفسی هستند. ساده ترین راه برای بیان تفاوت این است که با نگاه کردن به علائم شاید بتوانید تشخیص بدهید.
اگر سرماخوردگی دارید احتمالا نشانه های زیر را خواهید داشت:
آبریزش یا بینی گرفته
گلو درد
عطسه کردن
سرفه کردن
سردرد یا بدن درد
خستگی خفیف
علائم آنفولانزا عبارتند از:
خشک، هک سرفه
تب بالا تا متوسط، اگرچه همه افراد مبتلا به آنفولانزا تب ندارند
گلو درد
درد شدید عضله یا بدن
سردرد
گرفتگی و آبریزش بینی
خستگی شدید که ممکن است تا دو هفته ادامه یابد
تهوع و استفراغ(شایع ترین در کودکان)
سرماخوردگی ها به تدریج طی چند روز اتفاق می افتند و اغلب ملایم تر از آنفلوآنزا هستند. آنها معمولا در ۷ تا ۱۰ روز بهبود می یابند، اگرچه علائم می توانند تا ۲ هفته ادامه پیدا کنند.
علائم آنفلوانزای سریع می آید و می تواند شدید باشد. معمولا ۱ تا ۲ هفته طول می کشد.
علائم خود را به عنوان یک راهنما برای تشخیص اینکه چه شرایطی دارید داشته باشید. اگر فکر می کنید ممکن است آنفولانزا داشته باشید، به پزشک خود مراجعه کنید تا در ۴۸ ساعت اول علائم نشان داده شود.
سرماخوردگی چیست؟
سرماخوردگی عفونت فوقانی تنفسی ناشی از ویروس است. بیش از ۱۰۰ ویروس مختلف می تواند سرماخوردگی را ایجاد کند. با این حال رینوویروس اغلب آن چیزی است که باعث می شود مردم عطسه کنند و بسیار مسری هستند.
اگرچه در هر زمانی از سال سرد می شوید، اما سرماخوردگی بیشتر در زمستان شایع تر است به این دلیل که بیشتر ویروس های سرماخوردگی در رطوبت کم رشد می کنند.
سرماخوردگی زمانی گسترش می یابد که فردی که بیماری دارد، عطسه می کند یا سرفه می کند، قطره های پر از ویروس وارد هوا می شود. شما می توانید بیمار شوید اگر یک سطح (مانند یک آشپزخانه یا دستگیره) که اخیرا با یک فرد آلوده شده است برخورد کنید و سپس بینی، دهان و چشم خود را لمس کنید. شما در ۲ تا ۴ روز اول پس از اینکه به ویروس سرد مبتلا شدید، بیشترین شیوع را دارید.
درمان سرماخوردگی
چگونه سرماخوردگی را درمان کنیم
از آنجا که این عفونت ویروسی است، آنتی بیوتیک ها در درمان سردی موثر نیستند. با این حال، بدون دارو، مانند آنتی هیستامین ها ضد انعقاد استامینوفن و NSAIDs ، می تواند از بین برد
برخی از افراد از داروهای طبیعی استفاده می کنند روی ، ویتامین C یا اکیناسه ، برای جلوگیری یا از بین بردن نشانه های سرماخوردگی شواهدی مبنی بر این که آیا کار می کنند وجود ندارد.
مطالعه ۲۰۱۵ در تمرین خانواده BMC نشان داد که لوزی های با دوز بالا (۸۰ میلی گرم) می توانند طول مدت سرماخوردگی را در عرض ۲۴ ساعت پس از علائم نشان دهند. به نظر می رسد که ویتامین C برای جلوگیری از سرماخوردگی نیست، اما اگر شما آن را به طور مداوم، مصرف کنید ممکن است نشانه های خود را کاهش دهد
اگر ظرف ۱۰ روز سرماخوردگی شما خوب نشد به پزشک مراجعه کنید:
سرد شما در حدود یک ۱۰ روز بهبود نیافته است
شما شروع به تب بالا می کنید
تب شما پایین نمی آید
شما می توانید آلرژی یا عفونت باکتریایی داشته باشید که نیاز به آنتی بیوتیک دارد سینوزیت یا گلو درد سرفه ناخوشایندی نیز می تواند نشانه ای از آن باشد.
پیشگیری سردماخوردگی
گفته ای قدیمی وجود دارد که می گوید: “ما می توانیم انسان را در ماه قرار دهیم، اما ما هنوز نمی توانیم سرماخوردگی را درمان کنیم”. در حالی که درست است که پزشکان هنوز در حال توسعه واکسن ، راه هایی برای جلوگیری از این آسیب خفیف اما آزار دهنده وجود دارد.
اجتناب از
از آنجا که سرماخوردگی به راحتی گسترش می یابد، بهترین پیشگیری اجتناب است. دور از هر کسی که بیمار باشید. وسایل آشپزخانه یا وسایل شخصی دیگر مانند وسیله مسواک یا حوله را به اشتراک نگذارید.
بهداشت خوب
بهداشت خوب را تمرین کنید. دست های خود را اغلب با آب گرم و صابون بشویید تا از هر گونه میکروب هایی که ممکن است در طول روز برداشت کرده اید خلاص شوید و یا از ضدعفونی کننده دست مبتنی بر الکل استفاده کنید. هنگامی که تازه شسته نشده اند، دست ها را از بینی، چشم و دهان خود دور نگه دارید. هنگام سرفه کردن و عطسه کردن دهان و بینی خود را ببندید و بعدا دست های خود را بشویید.
آنفولانزای فصلی چیست؟
آنفلوانزا – یا آنفولانزا، همانطور که شناخته شده است – یکی دیگر از بیماری های تنفسی فوقانی است. بر خلاف سرماخوردگی، که می تواند در هر زمان از سال ضربه ای به شما بزند ، آنفولانزا به طور کلی فصلی است.
در طی فصل آنفلوانزا، شما می توانید آنفولانزا را به همان شیوه ای که سرماخوردگی می گیرید، بگیرد: با تماس با قطرات که توسط یک فرد آلوده پخش می شود. شما از یک روز قبل از اینکه بیمار شوید و تا ۵ تا ۷ روز بعد از این علائم را نشان بدهد.
آنفولانزای فصلی ناشی از ویروس های آنفلوآنزا A، B و C است که شایع ترین انواع آنفلوآنزا هستند. گونه های فعال ویروس آنفلوآنزا سال به سال متفاوت هستند. به همین دلیل است که واکسن آنفلوآنزا هر ساله توسعه می یابد.
بر خلاف سرماخوردگی، آنفولانزا می تواند به یک وضعیت جدی تر تبدیل شود پنومونی این به خصوص برای:
بچه های جوان
افراد مسن تر
زنان حامله
افراد دارای شرایط بهداشتی که آنها را تضعیف می کند سیستم ایمنی ، مانند آسم بیماری قلبی ، یا دیابت
درمان آنفلوانزا
در بیشتر موارد، مایعات و استراحت بهترین راه برای درمان آنفولانزا هستند. نوشیدن مقدار زیادی مایعات برای جلوگیری از کم آبی بدن. ضد انعقاد پذیری و ضد درد، مانند ایبوپروفن و استامینوفن ممکن است علائم شما را کنترل کرده و به شما احساس خوبی داشته باشد. با این حال، آسپرین را به بچه ها ندهید. این می تواند خطر یک بیماری نادر اما جدی را به نام سندرم ری افزایش دهد
جستجوی کمک
چه زمانی با دکتر تماس بگیریم
اگر در معرض عوارض ناشی از آنفلوآنزا باشید، وقتی اولین علائم را دارید، با پزشک خود مشورت کنید. افراد مبتلا به عوارض جدی عبارتند از:
افراد بالای ۵۰ سال
زنان حامله
کودکان کمتر از ۲ سال
کسانی که با سیستم های ایمنی ضعیف به علت HIV ، درمان استروئید، یا شیمی درمانی
افراد با ریه های مزمن یا بیماری های قلبی
افراد مبتلا به اختلالات متابولیک مانند دیابت، کم خونی ، یا بیماری کلیوی
افرادی که در مراکز درمانی بلند مدت زندگی می کنند، مانند خانه های سالمندان
اگر علائم شما بهبود نیافته و یا شدید باشند، با پزشک خود بلافاصله تماس بگیرید. در صورتی که نشانه هایی از پنومونی دارید، پزشک را ببینید، از جمله:
مشکل تنفس
گلو درد شدید
سرفه که موکوس سبز را تولید می کند
تب بالا، تب پایدار
درد قفسه سینه
در صورتی که یک کودک علائم زیر را داشته باشد، یکبار با دکتر تماس بگیرید:
مشکل تنفس
تحریک پذیری
خستگی شدید
امتناع از خوردن یا نوشیدن
مشکل بیدار شدن یا تعامل
سالم بودن
بهترین راه برای جلوگیری از ابتلا به آنفلوانزا با گرفتن آنفولانزا واکسن است. اکثر پزشکان توصیه می کنند واکسن آنفلوآنزا در ماه مهر و ابان یا در آغاز فصل ابتلا به آنفلوآنزا باشد. با این حال، هنوز می توانید واکسن را در اواخر پاییز یا زمستان دریافت کنید.
برای جلوگیری از برداشتن ویروس آنفولانزا، دستها را اغلب با صابون و آب گرم بشویید یا از ضدعفونی کننده دست مبتنی بر الکل استفاده کنید. اجتناب از لمس بینی، چشم و دهان خود را. سعی کنید از افرادی که علائم آنفولانزا یا آنفولانزا دارند، دور بمانید.
شما همیشه باید اطمینان حاصل کنید که مقدار زیادی از میوه ها و سبزیجات، ورزش، و استرس خود را در طول فصل سرماخوردگی و آنفلوآنزا و همچنین فراتر از آن، از خواب بیدار کنید.
آواتار

مدیر سایت

نویسنده از:  ۱۳۹۶-۰۶-۰۳