مراقبت های دوران بارداری

  1. صفحه اصلی
  2. مادر و کودک
  3. مراقبت های دوران بارداری
مراقبت های دوران بارداری

مراقبت های دوران بارداری

 

مراقبت های دوران بارداری چیست؟ مراقبت های دوران بارداری به مراقبت هایی گفته می شود که از قبل از بارداری شروع شده و تا حداقل ۶ هفته بعد از بارداری ادامه دارد در صورتیکه می دانید باردار هستید و یا احتمال باردار بودن را می دهید فورا با پزشک متخصص زنان و زایمان تماس بگیرید تا برنامه منظمی را برای مراقبت های دوران بارداری دریافت کنید.

مراقبت های دوران بارداری چیست؟

مراقبت های دوران بارداری چیست؟ مراقبت های دوران بارداری یا پره ناتال به مراقبت هایی گفته می شود که شما در طول دوران بارداری آن را دریافت می کنید. در صورتی که می دانید باردار هستید و یا احتمال باردار بودن را می دهید فورا با پزشک متخصص زنان و زایمان تماس بگیرید تا برنامه منظمی را برای مراقبت های دوران بارداری یا پره ناتال دریافت کنید. به این ترتیب پزشک متخصص زنان و زایمان برای چکاپ های مختلف در طول دوره بارداری برای شما برنامه ریزی می کند. سعی کنید هیچ کدام از موارد را از قلم نیاندازید زیرا مراقبت های دوران بارداری از اهمیت زیادی برخوردار است. توصیه های پزشک زنان و زایمان را دنبال کنید.

در حقیقت مراقبت های لازم برای بانوانی که قصد بارداری دارند از قبل از بارداری شروع و تا حداقل ۶ هفته بعد از بارداری ادامه خواهد یافت. دوره پره ناتال از هفته ۲۸ بارداری شروع و تا ۷ روز پس از زایمان ادامه می یابد.

چرا به مراقبت های دوران بارداری نیاز است؟

مراقبت های دوران بارداری یا مراقبت های پره ناتال سبب می شود شما و فرزندتان در سلامت باشید. فرزندان مادرانی که مراقبت های دوران بارداری را دریافت نمی کنند سه برابر بیشتر در خطر داشتن کم وزنی در زمان تولد هستند هم چنین احتمال مرگ آن ها نیز در مقایسه با فرزندانی که مادران شان مراقبت های دوران بارداری را دریافت می کنند پنج برابر بیشتر است.

پزشکان می توانند با ملاقات منظم مادران برخی مشکلات را به طور زودهنگام تشخیص دهند. به این ترتیب امکان درمان به موقع نیز فراهم می آید. متخصصین زنان و زایمان با مادران در مورد کارهایی صحبت می کنند که می تواند برای سلامت فرزندشان مفید باشد.

در دوران بارداری چطور می توانید از خودتان مراقبت کنید؟

شما باید قبل از بارداری انجام مراقبت هایی را آغاز کنید که به آن مراقبت های دوران قبل از بارداری گفته می شود. این بدان معناست که شرایط سلامت و فاکتورهای خطری که می تواند بر شما و فرزند متولد نشده تان در صورت باردار شدن تاثیر بگذار را بشناسید. برای مثال برخی غذاها، عادات و داروها می تواند به فرزند شما آسیب برساند و این نکته حتی قبل از باردار شدن نیز صادق است. برخی مشکلات زمینه ای در سلامت نیز می تواند بر بارداری تاثیر بگذارد.

بایدها و نبایدهای دوران بارداری چیست؟

مراقبت های دوران بارداری یا پره ناتال را به موقع و منظم دریافت کنید. این که چندمین بارداری است بسیار اهمیت دارد. پزشک چک خواهد کرد تا از سلامت شما و فرزندتان در هر ویزیت مطمئن شود. اگر مشکلی وجود داشته باشد عملکرد به موقع به شما و فرزندتان کمک خواهد کرد.

مصرف ویتامین ها و مکمل ها در دوران بارداری بسیار اهمیت دارد شما حتما میزان حداقل ۴۰۰ میکروگرم فولیک اسید را روزانه مصرف کنید. فولیک اسید مهم ترین مکمل در اوایل دوران بارداری است، باید مصرف این مقدار از ۳ ماه قبل از بارداری تا پایان هفته ۱۲ بارداری حتما تداوم یابد و بعد از آن هم طبق نظر پزشک اقدام نمایید.
قبل از قطع مصرف هر دارویی جدید و یا شروع مصرف دارویی جدید با پزشک مشورت کنید. مصرف برخی داروها در دوران بارداری خطرناک است. به خاطر داشته باشید که مصرف داروهای گیاهی و یا داروهایی که مصرف آن ها بدون نسخه آزاد است نیز می تواند عوارض و مشکلاتی را به دنبال داشته باشد. در عین حال عدم استفاده از داروهای ضروری که به آن ها نیاز دارید نیز می تواند برای شما خطرناک باشد.

از مواجه با اشعه ایکس اجتناب کنید. اگر شما در محل انجام تست های تشخیصی کار می کنید باید به پزشک محل کار خود اطلاع دهید که باردار هستید و باید مراقبت های بیشتری را دریافت کنید.

در دوران بارداری واکسن آنفلوآنزا را دریافت کنید. خانم های باردار می توانند به آنفلوآنزا مبتلا شده و ممکن است حتی به این دلیل در بیمارستان بستری شوند.

تغذیه در دوران بارداری

از جمله مراقبت ها دوران بارداری تغذیه صحیح می باشد شما می توانید طیفی از غذاهای سالم را می توانید استفاده کنید. مصرف میوه ها، سبزیجات، غلات، غذاهای سرشار از کلسیم و غذاهای کم چرب می تواند مفید باشد. در دوران بارداری به مقدار کافی مایعات و مخصوصا آب مصرف کنید.

تمام مواد مغذی مورد نیاز از جمله آهن را دریافت کنید. دریافت مقادیر کافی آهن مانع از آنمی می شود و این نکته با بروززایمان زودرس و وزن کم نوزاد به هنگام تولد ارتباط دارد. مصرف غذاهای سالم به شما کمک می کند تا مواد مغذی مورد نیاز خود را دریافت کنید. در مورد مصرف مکمل های آهن یا ویتامین پره ناتال با پزشک خود مشورت کنید. بعضی ویتامین ها و نیز مواد معدنی اگر بیشتر از حد مجاز در باردرای مصرف شوند عوارضی خواهند داشت.

غذاهای مضر در دوران بارداری

در دوران بارداری مراقب باشید تا خودتان و فرزندتان را از بیماری هایی که به واسطه غذا منتقل می شود محافظت کنید، از جمله این بیماری ها می توان به توکسوپلاسموزیس و لیستریا اشاره کرد. قبل از مصرف، میوه ها و سبزیجات را بشویید. از مصرف ماهی یا گوشت نپخته یا نیم پز خودداری کنید. در طبخ غذا بهداشت را رعایت کرده و غذاها را به درستی ذخیره کنید. از مصرف مواد غذایی که دارای رنگ های مصنوعی (هرچند مجاز) و مواد نگهداره هستند حتی الامکان خودداری نمایید.

در دوران بارداری ماهی هایی با مقادیر جیوه بالا از جمله اره ماهی، شاه ماهی و کوسه را مصرف نکنید. که در حال حاضر نظر قالب بدینگونه است که حداکثر مقدار مجاز مصرف ماهی ۲ پرس در هفته و آنهم استفاده از ماهی هایی با جثه کوچک می باشد.

مقدار مجاز مصرف جگر هم بدلیل مقادیر بالای ویتامین آ حداکثر ۲ سیخ در هفته است.

اضافه وزن بیش از حد نرمال در طول دوران بارداری

اضافه وزن بیش از حد نرمال در طول دوران بارداری با بروز عوارض و مشکلات بارداری و مشکلات زایمان همراه است، برخی از این عوارض عبارت است از

فشار خون بالا

پره اکلامپسی

زایمان زودرس و زایمان سخت و عوارض ناشی از نوزاد بسیار درشت

دیابت دوران بارداری

چاقی در دوران بارداری می تواند با ماکروزومیا (داشتن جثه بزرگتر از حد نرمال فرزند) هم چنین افزایش ریسک آسیب تولد و سزارین همراه باشد. هم چنین خطر داشتن نوزدانی معیوب (مخصوصا نقص در لوله عصبی) را نیز افزایش می یابد. داشتن چربی زیاد سبب می شود مانیتور فرزند با استفاده از سونوگرافی با دشواری انجام شود و شنیدن صدای قلب جنین نیز مشکل خواهد بود.

بهترین راه برای کم کردن وزن و تناسب اندام، ایجاد تغییراتی در رژیم غذایی و داشتن فعالیت فیزیکی بیشتر است. کاهش کالری مصرفی نخستین قدم مناسب برای کاهش وزن خواهد بود. ورزش به سوختن کالری کمک می کند و به کم کردن وزن منجر می شود. در برخی موقعیت ها استفاده از دارو و یا انجام جراحی لاغری می تواند مورد نظر قرار گیرد. کمبود وزن نیز خطراتی را در طول بارداری به همراه دارد. کمبود وزن احتمال داشتن فرزندی با وزن کمتر از حد نرمال را افزایش می دهد. این فرزندان در خطر مشکلات رفتاری در زندگی آینده خود قرار دارند. کمبود وزن در دوران بارداری ریسک زایمان زودرس را افزایش می دهد، لذا با پزشک خود در مشاوره های قبل از بارداری و در مراقبت های دوران بارداری در رابطه با وزن مناسب مشورت نمایید

نکت مهم در مراقبت های دوران بارداری:

سعی کنید تا اضافه وزن مناسبی در دوران بارداری داشته باشید. پزشک به شما کمک می کند تا بدانید چه مقدار اضافه وزن برای دوران بارداری لازم است.

در دروان بارداری از مصرف سیگار، الکل و مواد مخدر اجتناب کنید. این موارد می تواند تاثیرات مضر طولانی مدت و حتی مرگ را برای فرزندتان به دنبال داشته باشد. در مورد قطع مصرف می توانید با پزشک صحبت کنید.

سعی کنید به مدت حداقل دو ساعت در هفته فعالیت آیروبیک در حد متوسط داشته باشید، مگر آن که پزشک به دلایلی داشتن فعالیت ورزشی را برای شما ممنوع کرده باشد. اگر قبل از بارداری نیز به طور منظم ورزش می کرده اید می توانید سطح فعالیت خود را متناسب با شرایط حفظ کنید و در مورد سطح فعالیت در دوران بارداری با پزشک مشورت کنید.

از حمام آب داغ و سونا در دوران بارداری اجتناب کنید.

در دوران بارداری به اندازه کافی بخوابید و راهی را برای کنترل استرس بیابید. و از هفته ۲۴ به بعد در حالت طاقباز بخوابید

به کلاس های آموزشی مربوط به دوران بارداری بروید.

در مورد کلاس های آموزشی برای خودتان و همسرتان با پزشک مشورت کنید. این کلاس ها به آمادگی شما برای تولد فرزندتان کمک می کند.

در دروان بارداری از ترکیباتی مانند حشره کش ها، حلال ها (مانند برخی پاک کننده ها و یا رقیق کننده های رنگی)، سرب، جیوه و رنگ ها دور بمانید. اگر در مورد مواد شیمیایی که در محیط کار با آن سر و کار دارید تردید دارید در این مورد با پزشک مشورت کنید.

اگر شما گربه دارید در مورد توکسوپلاسموز با پزشک مشورت کنید. این عفونت در اثر انگلی منتقل می شود که گاهی اوقات در مدفوع گربه یافت می شود. اگر این عفونت درمان نشود می تواند سبب بروز نقص در فرزندتان شود. شما می توانید در دوران بارداری با عدم اجتناب از برخورد با بستر گربه و پوشیدن دستکش به هنگام باغبانی از ریسک بروز این عفونت بکاهید. ضمنا سبزیجاتی را که ممکن است با مدفوع گربه در تماس بوده باشند را به خوبی با دستکش بشویید. باید گوشت حداقل ۳ دقیقه در دمای ۶۵ درجه سانتیگراد بپزد یا چند روز در دمای زیر صفر منجمد شود.

در دوران بارداری مراقب باشید تا از برخورد با جوندگان از جمله جوندگان خانگی، ادرار و مدفوع آن ها خودداری کنید. جوندگان ناقل ویروسی هستند که می تواند برای فرزند متولد نشده حتی مرگبار باشد.

برای اجتناب از بیمار شدن مرتب دست های خود را بشویید.

از قرار گرفتن در معرض دود سیگار بپرهیزید.

حتی اگر نمی خواهید باردار شوید باز هم باید به مصرف فولیک اسید ادامه دهید. زیرا بروز نواقص در اثر کمبود فولیک اسید می تواند در اوایل دوران بارداری اتفاق بیفتد. در این زمان ممکن است شما باردار باشید اما خودتان اطلاعی از بارداری نداشته باشید. نیمی از بارداری ها در آمریکا برنامه ریزی نشده است. به همین دلیل همه خانم هایی که قابلیت باروری دارند باید ۴۰۰ تا ۸۰۰ میکروگرم فولیک اسید به طور روزانه مصرف کنند.

 
آواتار نویسنده

درباره نویسنده